Profilaktyka zdrowia sportowca

Nie ulega wątpliwości, że każdy człowiek powinien troszczyć się o własne zdrowie. W przypadku sportowców ma to szczególne znaczenie. Wiadomo, iż aktywność fizyczna to jeden z warunków zdrowego trybu życia, jednak pewne schorzenia mogą być przeciwwskazaniem do uprawiania niektórych dyscyplin.

Podstawą profilaktyki zdrowotnej są regularne badania oraz odpowiedni tryb życia, a szczególnie dieta. Zasady prawidłowego odżywiania są coraz lepiej znane, jednak nie wszyscy się do nich dostosowują. Niektórzy ludzie niedoceniają na przykład tego, jak istotną rolę odgrywa przyjmowanie właściwej ilości płynów. 1,5 litra wody dziennie to dla przeciętnego człowieka minimum. W przypadku sportowców wskazane jest picie znacznie większej ilości wody. Ogromne znaczenie mają także witaminy oraz minerały, których niedobór może mieć negatywne dla zdrowia skutki. Należy zaznaczyć, iż przyjmowanie kupowanych w aptekach preparatów nie jest w stanie zastąpić witamin i mikroelementów, które zawarte są w produktach żywnościowych. Z tego względu istotna jest urozmaicona dieta, w której nie brakuje warzyw i owoców. Zaleca się także unikanie używek, czyli ograniczenie kawy i alkoholu oraz rezygnację z palenia papierosów. Na zdrowie niekorzystnie wpływa również stres. Na szczęście sport jest znakomitym sposobem na to, aby go pokonać.

baseboll

Dobry stan zdrowia należy kontrolować poprzez wykonywanie regularnych badań kontrolnych. To właśnie one umożliwiają szybkie wykrycie licznych chorób i zastosowanie odpowiednich metod leczenia.