Jesteś sportowcem? Sprawdź, jak dbać o zdrowie!

Sportowcy są mniej odporni na kontuzje niż osoby nieaktywne fizycznie, ale mają z reguły lepszą odporność organizmu. Mimo ciągłego ruchu niestety mogą również mieć problemy ze zdrowiem. Najlepszym sposobem na dbałość o nie jest nie tylko regularny ruch, ale również inne czynniki, które pozwolą nam czuć się komfortowo. Warto pamiętać, że regularna aktywność powinna iść w parze z innymi elementami. Dzięki temu nasz organizm będzie kompleksowo zabezpieczony przed szkodliwymi degradacjami, a my zyskamy lepszą wydolność, dobre samopoczucie i sukcesy sportowe. Jak powinniśmy dbać o nasze zdrowie, jeśli uprawiamy sporty?

Jak zadbać o swoje zdrowie będąc sportowcem?

Sportowcy potrzebują dużo czasu na regenerację. Przede wszystkim dlatego, że treningi są dość wyczerpujące. Można powiedzieć, że osoby aktywne fizycznie, zwłaszcza sportowcy zawodowi, trenują niemalże cały czas. Na szczęście są sposoby na odpowiednią regenerację, o której musimy pamiętać na co dzień. Bardzo ważny jest przede wszystkim sen. Pozwala on nam nie tylko na wypoczynek, ale również na regenerację dla mięśni, które w czasie odpoczynku odbudowują się, a także rosną. Sen powinien być spokojny i głęboki. Warto po treningowym tygodniu spać około 8 godzin dziennie, a jeśli czujemy taką potrzebę — robić drzemki w ciągu dnia. Aby sen był dla nas naprawdę wypoczynkiem, warto przed spaniem nie oglądać telewizji, ani nie przeglądać internetu. W ten sposób nasz mózg będzie nadal pełen bodźców, przez które nie zaśniemy spokojnie. 

Regeneracja to również takie zabiegi jak masaż. Rozmasowanie mięśni, które wciąż pracują, jest ważne, gdyż pozwala przeciwdziałać przeciążeniom, skurczom oraz urazom. Bardziej uelastycznione mięśnie są odporne na nadciągnięcia. Idealnym jest masaż sportowy, a także relaksacyjny. Takie masaże sprawią, że poczujemy się optymalnie zrelaksowani. Masaż pozwoli nam na lepszy przepływ chłonki, a także znacznie nas rozluźni. Warto, by przy bardzo intensywnych treningach był wykonywany minimum raz w tygodniu.

Odżywianie w sporcie

Odżywianie w sporcie jest niezwykle istotną kwestią u każdej osoby aktywnej, niezależnie od tego, czy jest amatorem, czy zawodowym sportowcem. Zacząć należy od odpowiedniej ilości makro i mikroskładników. Przy okazji trzeba zaznaczyć, że sportowiec powinien pić minimum 2 litry wody każdego dnia. Niestety w trakcie wysiłku tracimy nie tylko minerały, ale również wodę wraz z potem. Aby wyrównać ilość elektrolitów w naszym ciele, musimy pić duże ilości wody wysokozmineralizowanej. Powinna mieć ona w sobie takie minerały jak magnez, czy potas, które potrzebne są do prawidłowej pracy mięśni, ale także do usprawnienia całego układu nerwowego. Nasze ciało potrzebuje ich do prawidłowego funkcjonowania, więc jeśli nie uzupełnimy ich po wysiłku, mogą wystąpić takie nieprzyjemne objawy, jak ból głowy, czy mięśni. Aby temu zapobiec należy przede wszystkim pić po wysiłku wodę z minerałami, a także specjalne, nawadniające nas napoje, które zawierają podwójną dawkę elektrolitów i inne składniki odżywcze, np. izotoniki,

photo-1490474418585-ba9bad8fd0ea

Niezależnie jednak od naszego zapotrzebowania na wodę powinniśmy prawidłowo się odżywiać, by organizm otrzymał niezbędne składniki odżywcze. Sportowcy powinni spożywać wyliczoną przez dietetyka ilość kalorii. Dodatkowo należy pamiętać o proporcjach względem makroskładników. Aby dieta była odpowiednia do wysiłku fizycznego, w diecie nie może zabraknąć odpowiedniej ilości białka oraz tłuszczu. Niezbędne okazują się pełnowartościowe węglowodany takie jak kasze i ryż, zwłaszcza po intensywnym treningu. Należy tak wpasowywać je w nasze dni treningowe i nietreningowe, by nie były spożywane w nadmiarze, jednocześnie sprawiały, że poczujemy przypływ energii. 

Co jest ważne oprócz odżywiania w sporcie?

Oprócz odżywiania oraz regeneracji w sporcie ważny jest również nasz komfort na treningach. To zapewnią nam na pewno odpowiednio skonstruowane stroje sportowe. Każdy sportowiec wie, jak ważny jest wygodny ubiór podczas regularnych treningów.  Warto więc wyposażyć się w legginsy do ćwiczeń męskie, czy też bluzy z kapturem męskie, które mogą być używane zarówno na hali treningowej, jak i na zewnątrz. Powinny być przede wszystkim oddychające oraz bezszwowe, co zapewni nam komfort, nawet podczas długiego treningu. 

photo-1516481265257-97e5f4bc50d5

Możemy zwrócić uwagę również na elementy odzieży takie jak koszulki kompresyjne, które wykonane są z elastanu i poliestru. Tego typu tkaniny zapewniają nie tylko optymalną rozciągliwość, ale także dopasowują się do każdego typu sylwetki, nie powodując ucisków i dyskomfortu. Taka odzież zapewnia nam odpowiednią temperaturę, gdyż podczas upalnych dni odprowadza pot na zewnątrz, a w czasie chłodniejszej pogody, ociepla nasze ciało.